A pattanó ujj első jeleként az ujjat nehéz behajlítani, merevnek érezheti. A tenyérben duzzanat jelentkezhet. Később, ahogy a tünetek erősödnek, az ujj hajlított helyzetben „elakadhat”, és a másik kéz segítségével tudja csak kinyújtani ismét. Az ujj mozgatása során kattanó/pattanó hangot hallhat.
Az ujj hajlításáért felelős ín több megvastagodott ínhüvelygyűrűn fut keresztül, ami egy alagútrendszerhez hasonlít. Ha az ín gyulladás következtében megvastagszik, nem tud szabadon áthaladni az alagúton. Egy csomó alakulhat ki az ínon, ami tovább nehezíti az ín szabad csúszását, ez merevséghez és fájdalomhoz vezet. Ahhoz hasonlítható ez az állapot, mint amikor megpróbálunk befűzni egy tűbe egy olyan cérnaszálat, amelyiken csomó van.
A betegségnek nincs egyértelműen meghatározható kiváltó oka. Az ujjak nagy igénybevétele ronthatja a pattanó ujj tüneteit, de nem bizonyított, hogy a gyulladás ezzel lenne összefüggésben. Leggyakrabban középkorú nőknél fordul elő. Hajlamosító tényező lehet a cukorbetegség vagy a rheumatoid arthritis.
Egészen enyhe esetekben az ujjak pihentetése megszüntetheti a panaszokat. Pihentető sín viselése 7-10 napon át csökkentheti a panaszokat. Amennyiben a tünetek súlyosabbak és az ujj gyakran „beakad”, gyulladáscsökkentő kezelés javasolt. Ezek közé tartoznak a helyileg alkalmazható fizioterápiás eljárások illetve a szájon át szedhető nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek. Amikor ezen ún. konzervatív kezelések nem hatékonyak, műtéti kezelés javasolt.