A „porcsérülés”, „porcleválás” kifejezéseket mind az orvosok, mind a betegek keverve használják. Jelentheti a gyűrűporcok, de a porcfelszínek sérülését is. Ebben a tájékoztatóban a gyűrűporcok, a meniszkuszok sérüléseiről szeretnék hasznos információkat nyújtani.
A belső és a külső meniszkusz a combcsont és sípcsont között található, félhold alakú, rugalmas porszövet. A meniszkusz feladata, hogy kiegyenlítse a combcsont és a lábszárcsont térdízületet alkotó végeinek egymáshoz viszonyítva egyenetlen felszínét, illetve egyfajta lengéscsillapítóként is funkcionáljon, mindezek mellett a stabilitás fenntartásában is van szerepe.
A meniszkusz sérülések (porcgyűrű) leggyakrabban a behajlított térd csavaró mozdulatai során jönnek létre. Ez lehet egy nagyobb, ill. többszöri kisebb sérülés következménye. A sérülés típusai: lebenyes, horizontális, kosárfülszerű, esetleg komplex szakadás. Elsősorban a külső porcgyűrűnél fordulhat elő, hogy a porcgyűrű alakja nem félhold, hanem inkább korong alakú, ennek a változatnak a sérülékenysége nagyobb. A sérült meniszkusz pereméről akár ciszta is kiindulhat. A sérülés kiváltó oka gyakran az ízület instabilitása vagy tengelyeltérése (X-láb, vagy O-láb) lehet.
A szakadt részek beakadhatnak a combcsont és a sípcsont közé, mindez az ízületet „elakadásához” vezethet, ilyenkor a térd akár hosszú ideig is teljes nyújtásra nem képes. Sokszor a sérülés után a porcdarabka ismét „kiakad”, és csak hosszabb idő után kezd „akadozni”. Ez éles fájdalommal, elakadás-érzéssel járhat. Hosszabb távon a levált meniszkusz darab megfelelő ellátás nélkül, „kavics a csapágygolyók között” effektus miatt ízületi felszíneket koptatják, s ez bizonyos idő után porckopáshoz, artrózishoz vezet. Elakadt térd esetén a sérült végtag felpolcolása, hűtése (jegelés, jégzselé), tehermentesítése indokolt. A sportterhelés nem folytatható. A szakadás következményeként az ízületben folyadék képződhet, a térd megduzzadhat.
A meniszkuszsérülések ellátása kevés kivételtől eltekintve műtétet, legtöbbször artroszkópos beavatkozást igényel. A sérülés felismerésétől – még ha az súlyos panaszokat nem is okoz – ideális a lehető leggyorsabban az operációt elvégezni, így a meniszkuszt, a porcfelszíneket megóvjuk a további károsodástól. A műtét ideje átlagosan kb. 20 perc. Az érzéstelenítés leggyakrabban altatás, ritkán gerincközeli (spinalis) vagy helyi lehet. Az artroszkópos meniszkuszsebészet alapvető célja a már súlyosan sérült rész takarékos eltávolítása, minél több ép porcszövetet megőrzése mellett. A sérült rész eltávolítása után a meniszkusz kisebb lesz, de az alapvető funkcióit gyakran jelentős károsodás nélkül még el tudja látni. Elsősorban fiatalabb betegek kosárfülszerűen szakadt meniszkuszánál és a sérülés utáni rövid időn belül elvégzett műtéteknél érdemes a visszavarrást megkísérelni, szakadt részeket csak indokolt esetben kell eltávolítani. Visszavarrás esetén hosszú térdrögzítő viselésére és mankó használatra lesz szükség.
Artroszkópos meniszkusz műtét után a kötés eltávolításakor általában két-három apró vágás látható a térden. Bár ezek a felszínes sebek minimálisnak tűnnek, az ízületben mégis műtét történt (korábban 20 cm-es vágás!), a gyógyulás idejét türelmesen ki kell várni, annak folyamatát segítenünk kell. A felépülés nagyban függ a műtétet követő utókezeléstől, melyben a gyógytornászok segítenek.
Legprecízebb fizikális vizsgálat és legjobb minőégű MR felvételek mellett is előfordulhat, hogy csak a műtét során derül ki, hogy a sérült porcdarab visszavarrható-e, vagy az eltávolítás az egyetlen lehetséges megoldás. Ennek megfelelően a rehabilitáció ideje is jelentősen megváltozhat (lsd. lejjebb).
Komplikációk artroszkópos meniszkuszműtétek után igen ritkák. Fertőzések igen kis százalékban fordulnak elő. Trombózis megelőzése céljából idősebb és magas kockázatú betegeknél kb. két hétig vérhígító injekció adható. Meniszkuszvisszavarrás után ritkán idegek, erek sérülhetnek.
Amennyiben jelentős társsérülések nem voltak az ízületben, meniszkusz részleges eltávolítást követően a sportképességet sportágtól függően kb. 2-8 hét után nyerhető vissza. Visszavarrás esetén mindehhez 2-4 hónap lehet szükséges. Műtét után első sportként a kerékpárt, sebgyógyulást követően az úszást javasolt. A teljes aktivitás a kezelőorvossal egyeztetve kezdhető meg. Az irodai munka és autóvezetés kár 1 héten belül, nehezebb fizikai munka leghamarabb 4-6 hét után végezhető újból. Meniszkuszműtétek után a betegek képesek a sérülés előtt aktivitási szintre visszaállni. A sérült rész eltávolítása miatt azonban számolnunk kell azzal, hogy az ízület minimálisan, de instabilabbá válhat, ill. hosszú távon jobban kopik. Ez ellen védekezésül, a folyamat lassítása céljából kiváló combizomzattal, valamint az elhízás kerülésével, és porcvédők rendszeres alkalmazásával védekezhetünk.
Az operáció utáni első néhány napban az ízület a műtét megpróbáltatásait heveri ki. Pihenésre van szükség, mivel az artroszkópia során az ízület kenőanyagát kimossuk, a térd csak úgy tud működni, mint egy motor olaj nélkül. Az ízületi nedv újratermelődéséhez legalább három napra van szűkség.
- Teljes, vagy részleges tehermentesítés nem szükséges, mankó használata kizárólag kényelmi szempontból lehet indokolt. Az első néhány nap során fokozatosan növelhető a terhelés.
- Műtét után a beteg rugalmas pólyát visel 1-2 hétig, amíg az ízületi duzzanat teljesen meg nem szűnik. Ezt célszerű a lábujjaktól kezdve az egész végtagon viselni a trombózis megelőzése céljából.
- Az első hetekben fontos a jegelés, mivel a jégnek gyulladáscsökkentő és duzzanat mérséklő hatása van. A jégzselé és a bőr közé mindig egy vékony ruhát kell tenni. Az első hétben naponta 6-8-szor, 15-20 perc jegelés javasolt, elsősorban a tornagyakorlatok elvégzését követően. Amennyiben az első napokban a fájdalom fokozódna, a térd duzzadni kezd, csökkentsük a rehabilitációs program terhelését.
- Meniszkuszvisszavarrás esetén a végtagot összesen 4 hétre hosszú ortézissel rögzítjük, kb. 2 hétig két mankóval részlegesen tehermentesítjük.
- A kórházban tanult gyógytornát, a lábemeléseket nyújtott lábbal, valamint a nyújtott térd melletti combfeszítéseket gyakran végzendők. Ennek célja, hogy a combizomzat ne sorvadjon el. A gyakorlatokat a mellékelt ábra alapján végezzék.