Az LCA-szakadást a térdízület leggyakoribb súlyos sérülésének szokás nevezni. A térdízület legfontosabb stabilizáló szalagja az elülső keresztszalag (LCA), ennek szakadása – kevés kivételtől eltekintve – az ízület instabilitását eredményezi.
A sérülés mechanizmusa legtöbbször enyhén hajlított helyzetben a letapadt láb kifelé, a térdízület befelé rotációja, esetleg ugrásból leérkezéskor a térdízület túlnyúlása. A sérülés során néha reccsenés, pattanás is hallható. A hirtelen fellépő erős fájdalom mellett jellemző az ízület gyorsan kialakuló, sokszor feszítő duzzanata. A betegek gyakran azonnal, esetleg napokon/heteken belül érzik úgy, hogy térdízületük elveszítette stabilitását.
Az LCA-szakadás fizikális vizsgálattal – speciális tesztekkel (pl. Lachman-teszt) – a sérülést követően azonnal megállapítható, de az esetleges törés kizárására a mielőbbi röntgen kötelező, a lágyrészsérülések tisztázására MR vizsgálat lehet hasznos. A Pasamed-ben elérhető az un. KT-1000-es arthrometer, amely a sérült és az ép oldal stabilitásának összehasonlításával ( >5 mm) segít az egyértelmű diagnózis felállításában.
Az instabilitás gyakran a mindennapi terhelésnél még nem érezhető, azonban sportolás közben, az izmok kifáradásakor, a koncentráció csökkenésekor és rossz lépéseknél a térdízület „kimegy”. Ekkor a combcsont ismét elcsúszik a sípcsonton, amely során a porcfelszínek, a meniszkuszok, ill. az ízületi tok további károsodása következhet be. Bizonyos esetekben, nagy erők hatására ez szinte „végzetes” hatással is lehet a térdízületre. Nem igaz az a nézet, hogy jó izomerő mellett a további „kiugrások” biztonsággal elkerülhetőek.
Mai álláspont szerint, a térdízületet amint lehet, érdemes stabilizálni, ha technikailag – szervezésileg – megoldható, ritkán a sérüléstől számítva 1 héten belül is elvégezzük a műtétet. Az artrofibrózis (az ízület súlyos hegesedése, merevedése) veszélye miatt az LCA-pótló műtét a sérülés időpontjától legtöbbször leghamarabb 5-6 héttel történik, amikor az ízület már „megnyugodott”. A műtétnek akkor érkezik el az ideális ideje, amikor az ízület mozgása már teljes és nem jár fájdalommal, a duzzanat megszűnt és az izomerő ismét javulni kezdett.
Fontos megjegyezni, hogy az LCA-szakadás önmagában nem feltétlenül mindenki esetében műtéti indikáció. Kisgyermekeknél, idősebb, kevésbé aktív, vagy egyéb betegségekben szenvedőknél az LCA-szakadás kezelése elsősorban konzervatív, kizárólag sikertelen konzervatív kezelés esetén érdemes műtétre gondolni.
Amennyiben Ön a műtéti megoldás mellett dönt, ezt mindenképpen úgy időzítse, hogy majd a műtét utáni rehabilitációra is megfelelő időt és energiát tudjon szánni. A műtét sikert a megfelelő gyógytorna nagymértékben befolyásolja, ezért mindenképpen azt javasoljuk, hogy a rehabilitációt a PASAMED igen tapasztalt gyógytornászaival végezze, lehetőleg heti rendszerességgel. Tegye ezt akkor is, ha Ön földrajzilag messzebb lakik, ilyen esetben a 2-3 hetente a PASAMED-ben végzett gyógytorna és sok „házifeladat” is biztonságosabb, mint egy kevésbé gyakorlott rehabilitációs szakember igénybevétele.