logo
  • Bejelentkezés és információ:
    +36 30/408-1265
  • Vasas Pasaréti Sportcentrum,
    1026 Budapest, Pasaréti út 11-13.

Szakrendelés | Ortopédia

Tájékoztató térdprotézis műtétre készülő betegink részére

Egy „elkopott” térd „cseréje”

Az ember élete minden egyes lépése során használja térdízületét. Amennyiben térdünk „elkopik” vagy sérült, az a mindennapi tevékenységek során is fájdalmat, esetleg funkció kiesést jelenthet. Akár egy földön fekvő tárgy felemeléséhez szükséges guggolás vagy térdelés is nehézségekbe ütközhet. Ezen problémák azonban megfelelő beavatkozással orvosolhatóak, ortopéd sebész (egy olyan orvos, aki csont és ízületi problémák kezelésével foglalkozik) „kicserélheti” károsodott térdízületet, vagyis térdprotézis ültet be. Ez a biztonságos és hatékony beavatkozás a gyakorlatban az ízületi felszínek pótlását jelenti. Sok ember számára a térdízületi felszínpótlás jelenti a fájdalommentes mozgáshoz való visszatérést. Ez a füzet segít jobban megérteni, hogy mit jelent a térdízületi felszínpótlás és számos felmerülő kérdésére választ adhat.

A „problémás térd”

Életkortól függetlenül, degeneratív térdízületi problémák esetén számos örömforrást jelentő mozgásformát – városnézés, kirándulás, kertészkedés, tánc – nélkülöznie kell. A fájdalom és az ízületi merevség akár a mindennapi feladatok elvégzésben is gátolhatja. A térdízület jelentős kopását, ill. az azzal járó térdfájdalmat a következők okozhatják:

  • egy korábbi porc-, vagy szalagsérülés, esetleg rosszul gyógyult törés
  • krónikus reumatológiai megbetegedés
  • az évek alatti „elhasználódás” során kialakult kopás, esetleg genetikai hajlam

A sebészeti beavatkozás segíthet

Fontos tudnia, hogy térdfájdalmával nem feltétlenül kell élete hátralevő részében együtt élnie! A térdprotézis beültetése szinte minden esetben csökkenti az ízületi fájdalmat, javítja mobilitását. A beavatkozás célja, hogy a sérült/elkopott felszíneket mesterséges komponensekkel helyettesítsük (két fémötvözetet és közöttük egy polietilén komponenst jelent). A beavatkozás nem „fiatalítja meg” Önt, azonban élete további részére számos előnyt jelenthet.

A térdízületi pótlás jótékony következményei

Egy teljes térdprotézis beültetést követően sokkal könnyedebb mozgásra számíthat. A legtöbb ember a felsorolásban szereplő összes jótékony következménnyel számolhat. A térdízületi felszínpótlás majdnem mindig:

  • megszünteti, vagy nagymértékben csökkenti az ízületi fájdalmat. A beavatkozással járó fájdalom is hetek-hónapok alatt megszűnik.
  • néhány hónap elteltével az alsó végtag legyengült izomereje jelentősen javítható. Térdfájdalom nélkül többet tudja használni a lábát, ami erősíti az izmokat.
  • javítja az életminőséget, lehetővé téve a mindennapi feladatok könnyebb elvégzését és kis megterhelésű mozgások kényelmesebb végzését.
  • éveken át könnyebb mozgást biztosít. A legtöbb térdízületi protézis sok évig használható.
  • nem elhanyagolható, hogy visszaadja Önnek a mobilitást, mozgékonyságot, amely szeretteinek is nagy könnyebbséget fog okozni.

Hogyan működik a térdízület?

Az egészséges térd könnyen nyúlik és hajlik, stabil, a tengelye közel egyenes. Az ép ízületi porcfelszín elnyeli a járás során keletkező feszítő erőket, az ízfelszínek könnyedén elcsúsznak egymáson, mindez fájdalommentes mozgást – járás, guggolás, és fordulás – tesz lehetővé. Súlyosabb sérülés vagy degeneráció esetén az ízület ezen képességei károsodnak, a mozgásterjedelem beszűkülhet, fájdalmassá válhat, a károsodott ízület nyugalomban is duzzad és fájdalmas.

Az egészséges térd

A térd egy ún. csuklóízület, a combcsont, a sípcsont és a térdkalács alkotja. Az egészséges ízült akadálytalanul, teljes mozgástartományban használható. Ezt az „üvegporc” borítás, ízületi kenőanyag, a szalagok, valamint az izmok segítik. 

  • Az „üvegporcegy csontokat borító, sima, kemény, kissé rugalmas sima felszínt jelent, a combcsont, sípcsont végeit, ill. a térdkalács belső felszínét fedi. Az egészséges porc csillapítja az ízületre ható erőket, lehetővé teszi, hogy az ízfelszínek könnyedén csússzanak és gördüljenek egymáson.
  • Szalagok rögzítik egymáshoz az ízületet alkotó csontokat, legnagyobb mértékben ezek biztosítják az ízület stabilitását.
  • Az izmok adják az erőt a térd és az alsó végtag mozgatásához
  • Inak kötik az izmokat a csontokhoz

A károsodott térd

Amennyiben a térd egy vagy több része károsodik, az a funkció, vagyis a mozgás rovására történik. Az életkor előrehaladtával a porc különböző mértékben vékonyodhat, berepedezhet, felrostozódhat, elkophat. Mivel az üvegporc nem képes teljesen regenerálódni, a károsodás idővel egyre nagyobb és súlyosabb lesz. Kezdetben a térd csak reggelente kissé merevebbnek tűnik, napközben „bejáratódik”. Amint az ízületet alkotó csontok „összeérnek”, egymáshoz dörzsölődnek, jelentősebb fájdalom, „mozgásbeszűkülés” alakul ki. Az ízületi felszín károsodásának utolsó stádiumait már „Artrózis-nak nevezzük. A csontok fokozott súrlódása által a felszínek egyre egyenetlenebbé válnak, a porckopást követően már a csontállomány is fogyni, gyengülni kezdhet, akár ciszták is kialakulhatnak. A túlsúly vagy különböző tengelyeltérések – pl. O-láb vagy X-láb – extra terhelést jelentenek az ízületre, mindez tovább gyorsíthatja a károsodás ütemét.

Gyulladásos arthritis

Krónikus megbetegedések, mint például a rheumatoid arthritis vagy a köszvény is duzzanatot és melegséget okozhatnak (gyulladás) az ízületben. A betegség előrehaladtával a porc elkophat és az ízület merevvé válhat.

Sérülés

Egy régebben elszenvedett súlyosabb, esetleg nem megfelelően diagnosztizált és/vagy kezelt sérülés miatt kialakult instabilitás vagy porckárosodás is súlyosan károsíthatja az ízületet, ezt nevezzük sérülés utáni, un. traumás artrózisnak.

Önnél vajon ideális megoldás lehet a térdprotézis?

Feltételezhetően az Ön kezelőorvosa a diagnózis felállítását követően már minden konzervatív – nem műtéti – kezelést megpróbált alkalmazni, de gyógyszerek, injekciók, fizikoterápia és testsúlyrendezés segítségével nem sikerült megfelelő mértékben mérsékelni a fájdalmát. Talán már kisebb beavatkozáson (artroszkópián) is átesett, de annak hatása nem volt tartós. Amennyiben ezen kezelések nem segítettek, fájdalmai állandósultak, és életminőségét is jelentősen rontották, teljes térdízületi protézis lehet a végleges megoldás. A diagnózis felállítását minden esetben az operáló orvos vizsgálata, és speciális röntgenfelvételek elvégzése szükséges. A terápiás terv felállításakor a sebész megfontolja, hogy az Ön aktuális általános állapota mellett valóban a műtéti beavatkozás-e a legelőnyösebb megoldás az Ön részére.

Korábbi megbetegedések

A sebész megkérdezi Öntől, hogy korábban milyen jelentősebb betegségei, műtétei voltak. Megkérdezi, hol fáj a térde és mitől erősödik a fájdalom. Számoljon be a sebésznek más ízületet érintő problémáiról vagy bármilyen korábbi csípő-, térd- és lábsérüléséről. Amennyiben – nagy valószínűséggel – műtét mellett döntenek, ne felejtse el elmondani, ha korábbi műtétek során altatási probléma vagy nagyobb vérzés esetlegesen előfordult.

Fizikális vizsgálat

Operáló sebésze vizsgálja a térdét, összehasonlítja a másik térdével is. Megvizsgálja, duzzad-e az ízület, ellenőrzi az ízület közeli izmok és inak állapotát. Megvizsgálja az ízület erejét, stabilitását és mozgástartományát. Egyéb vizsgálatokra is sor kerülhet, pl. az idegek esetleges becsípődését is vizsgálhatja, mely fájdalmat okozhat a térdben vagy közelében.

Röntgen

Röntgen-felvételt mindenképpen kötelező készíteni az operálandó térdízületről. Ezeken a felvételeken látható az ízület mérete, esetleges deformitása, a csontos felrakódásokat, cisztákat, egyenetlenségeket is könnyű észlelni. A megfelelő röntgenképek nélkül nem lehet megfelelően megtervezni a műtétet. Álló, terheléses felvételek mellett oldalirányú és enyhén hajlított ízület mellett is kell képeket készíteni, ideális esetben speciális – stitching felvétel – egész alsó végtagi képeket is sikerült készíteni (csípőtől bokáig). Amennyiben felmerül a csontritkulás gyanúja, csontsűrűség vizsgálatra is sor kerülhet. Műtét előtti felvételek ideálisan 3-6 hónapnál régebbiek nem lehetnek.

Az Ön személyre szabott kezelési terve

Operáló orvosa az Ön számára legmegfelelőbb kezelési terv felállításához minden előzetes vizsgálat és teszt eredményeit fel fogja használni. Az életkorától és a térd károsodásának mértékétől függően lehetséges, hogy belgyógyászati állapota miatt, az egyértelmű panaszok és tünetek ellenére, mégsem szabad a sebészeti beavatkozást választani. A teljes térdízületi felszínpótlás hosszú ideig megoldást nyújt, és megismételhető, amennyiben az első protézis elhasználódna. Amennyiben azonban túl fiatal, a sebész javasolhatja a műtét későbbre halasztását. Ebben az esetben gyógyszeres kezeléssel és artroszkópiával a tünetei kézben tarthatók a teljes felszínpótlásig.

Felkészülés a műtétre

Amennyiben már tudja, hogy a következő hónapokban térdprotézis beültetésre fog sor kerülni, mielőbb keresse fel háziorvosát és fogorvosát előkészítés, szűrés céljából. Halasztható fogászati beavatkozást néhány héten belül biztosan nem érdemes megkezdeni. A jó általános állapot és a fogászati problémák műtét előtti kezelése lerövidíti a műtét utáni lábadozást. Amennyiben dohányzik, próbálja csökkenteni a mértékét vagy abbahagyni. 

Ez csökkenti a műtéti kockázatát és gyorsítja a felépülést. Gyulladásos betegségek, vérnyomás és vércukor problémák, bőrsérülések gyakran a műtét halasztását igénylik.

Keresse fel háziorvosát

A háziorvosa segít megbizonyosodni róla, hogy műtétre alkalmas állapotban van. Szükséges elkészíteni egy EKG-t (elektrokardiogramot), mellkasröntgen felvételt és laboratóriumi vizsgálat is szükséges. Az orvossal szükséges megbeszélni az összes egészségügyi problémáját – a cukorbetegséget és a magas vérnyomás betegséget mindenképp be kell állítani műtét előtt.

Szedett gyógyszerek

Nagyon fontos, hogy az előzetes altatóorvosi vizsgálatra írja már össze, esetleg operáló orvosának is sorolja fel az összes Ön által szedett gyógyszert nevét, adja meg mennyiségét (a vény nélkül kapható szereket is). Néhány gyógyszer használatát az érzéstelenítés előtt bizonyos idővel fel kell függeszteni, mert – aszpirin, ibuprofen, véralvadás gátlók – fokozhatják a műtét során a vérzést. 

Fogászati kezelés

A műtétet megelőzően mielőbb szükséges a fogászati problémáit rendezni. A folyamatban lévő kezelések végét meg kell várni. Amennyiben ez nem történik meg, a szájban lévő kórokozók a vérárammal az új térdízületbe kerülhetnek és megfertőzik azt. Ez késleltetheti a felépülést. Súlyos esetben akár az újonnan beültetett protézis eltávolítása is szükségessé válhat.

Véradás

A műtét alatti vérveszteség mennyiségétől függően szükség lehet ennek pótlására. A saját vérét is felhasználhatják erre a célra, amennyiben műtétet megelőzően leveszik, így sokkal kisebb kockázata van bármilyen nem kívánt reakciónak. Amennyiben szükséges, a műtéthez vért biztosítanak a vérellátóból. Magyarországon kérhetik Öntől, hogy – bármilyen vércsoportú – családtagja, ismerőse vért adjon a beavatkozását megelőzően, ezt nevezzük „irányított véradásnak”. 

Szervezze meg előre a segítséget

Térdprotézis beültetést követően az autóvezetést leghamarabb 4-6 hét után érdemes elkezdeni, leggyakrabban kb. 4 hét részleges tehermentesítést szoktunk javasolni két mankóval. A seb begyógyulása kb. 2 hétbe telik, addig a tisztálkodás is speciális technikát – pl. „lefóliázás”, vízhatlan sebtapasz – igényel. Egy családtag vagy barát segíthet az apróságok beszerzésében és az Ön szállításában. Amennyiben egyedül él, kérjen meg valakit, hogy az első néhány napot töltse Önnél. Amennyiben előre megtervezi, kevesebbet kell aggódnia a felépülés alatt. A műtét utáni időszakot elképzelhető, hogy kb. 3 hétig rehabilitációs kórházban fogja tölteni, amennyiben otthonát választja, akkor családorvosával szervezze meg, hogy jöjjön majd Önhöz „házi betegápolás” keretében gyógytornász, érdeklődjön a „mozgatósín -CPM” bérlési lehetőségekről. 

Otthoni felkészülés

Tegye könnyebbé és biztonságosabbá életét a műtétet követő napokra. Csökkentse az otthoni veszélyforrásokat most. Csökkentse a lépcsőzés mennyiségét. Próbálja a következő trükköket alkalmazni:

  1. Alakítsa ki hálószobáját a földszinten, amennyiben korábban az emeleten aludt. Ha mégis az emeleten maradna, készítsen oda mindent, hogy ne kelljen fel-le mászkálnia az egyes dolgokért.
  2. Vásároljon be hosszú lejárati idejű és fagyasztott élelmiszerekből. Tárolja ezeket könnyen elérhető magasságban.
  3. Szedje fel a csúszós szőnyegeket és helyezze el illetve ragassza le az elektromos vezetékeket, nehogy elbotoljon bennük.

Az Ön protézis műtétje

Valószínűleg a műtét reggelén (ritkán azt megelőző napon) korán kell megérkeznie a kórházba. A műtétre akkor érdemes otthonról elindulni, amennyiben a hetekkel korábban elvégzett műtét előtti kivizsgálás eredményei rendben voltak és ezt az előzetes aneszteziológiai vizsgálat során is megerősítették. Amennyiben a műtétet megelőző napokban bármi rendkívüli egészségügyi helyzet alakulna – torokfájás, fogfájás, sebek a műtéti területen stb. -, ezt mindenképpen jelezze indulás előtt a kórház illetékeseinek, esetleg operáló orvosának, elképzelhető, hogy biztonsági okokból a műtét átmeneti halasztására lesz szükség. 

Kórházba érkezését követően rövid adminisztratív feladatok várnak még Önre, néhány papírt ki kell töltenie. A műtét reggelén akkor is találkozik az aneszteziológussal (az orvossal, aki az érzéstelenítést vagy az altatást végzi), egy aneszteziológussal, amennyiben egy részletes vizsgálatra már korábban sor került volna. Ne aggódjon, a műtét reggelén teljesen normális reakció, ha izgatott, ideges.

Felkészülés a műtétre

Pontos tájékoztatást fog kapni arra vonatkozóan, hogy a műtét előtti napon műtétjéig tartó időszakban mikortól nem ehet, és ihat. Amennyiben rendszeresen szed gyógyszert, kérdezze meg, hogy azokat beszedje-e a műtét reggelén. A kórházban mérni fogják a testhőmérsékletét, pulzusát, légzését, és vérnyomását. Egy intravénás katétert (branült) helyeznek be, azon keresztül biztosítják a szükséges folyadékmennyiséget és gyógyszereket a műtét alatt.

Kockázatok és szövődmények

Nagy, nemzetközi regiszterek adatai alapján a műtétek 80%-a van a jó, vagy nagyon jó kategóriában, a rosszul sikerült műtétek aránya alacsony. Ugyanezen statisztikák szerint a protézis implantátum 15 éves „túlélésére” már 97% körüli az esély. Mint minden műtéti beavatkozásnak, a teljes térdízületi felszínpótlásnak is vannak lehetséges kockázatai és felléphetnek bizonyos szövődmények. A következők lehetnek:

  • altatási szövődmény
  • vérrög képződés
  • fertőzés
  • a közeli erek, csontok és idegek sérülése
  • a térdkalács ficama

A műtéti beavatkozás

Amikor a sebészi csapat készen áll, beviszik a műtőbe. Ott, esetleg már egy előkészítő helyiségben kapja meg az érzéstelenítést. Amennyiben szeretné, gerincmelletti érzéstelenítés mellett is kérhet „bódítást”. Az érzéstelenítés bekövetkezte után még jó eséllyel sor fog kerülni egy katéter behelyezésére, ezt követően történik meg a „fektetés”. Ekkor a műtőasztalon elhelyezik Önt egy olyan pozícióban, ami a műtéti terület legoptimálisabb elérését teszi lehetővé. Combjára egy „vértelenítő mandzsettát” helyeznek, ez biztosítja, hogy a műtét során a lehető legminimálisabb legyen a vérzés mértéke. Ezt követően megkezdődik a műtét sebész része, a bemetszés. Következő lépés a „feltárás” után a kopott csontrészek eltávolítás, ezek helyére ültetik be az új ízületet. A metszést varratokkal zárják.

A csontfelszín kialakítása

Az összes csontfelszínt úgy alakítják ki, hogy a protézis befogadására alkalmas legyen. Ezután a protézis egyes darabjait a helyére illesztik. Ekkor a sebész ellenőrzi, hogy a protézis jól illeszkedik-e a térdébe. 

Az új elemek beépítése

Amennyiben a protézis jól illeszkedik, az egyes elemeket a combcsonthoz és a sípcsonthoz rögzítik. A térdkaláccsal együtt így alkotják ezek együtt az új ízületet.

A megfigyelőben

A műtétet követően a megfigyelőbe (posztoperatív őrzőbe) kerül. Itt az állapotát szorosan követik és fájdalomcsillapítót kap. Állapota rendeződését, sokszor egy ultrahang vezérelt további vezetéses érzéstelenítés elvégzését követően visszatérhet a kórtermébe

Hasznos információk kórházi tartózkodásához

A kórterembe érve az osztályos nővér fogja elvégezni a szükséges intézkedéseket, elmondja, hogy mikortól ehet és ihat, ill., hogy mikortól találkozhat családjával és barátaival. Készüljön fel fájdalom jelentkezésére. A legjobb fájdalomcsillapítás eléréséhez őszintén számoljon be a fájdalom mértékéről. A műtétet követően nem sokkal speciálisan képzett gyógytornászokkal megkezdi a munkát. A leggyorsabb és legbiztonságosabb felépüléshez gyakorolja, amit tanítanak Önnek.

A kórházi szobájában

A műtét napja szorosan figyelik az állapotát. Az alábbi felszerelés lesz biztosítva:

  • CPM gép használatával biztosítjuk a mozgás megtartását
  • a kapaszkodó az ágyban segít, hogy könnyebben felhúzza magát és helyzetet váltson
  • speciális kompressziós kötés vagy harisnya – segít megelőzni a vérrögök kialakulását. Szintén kap gyógyszert a trombózis megelőzésére

A fájdalom kezelése

Az első néhány napon injekcióban vagy vénásan kaphat fájdalomcsillapítót. Számítson rá, hogy még gyógyszer mellett is fog érezni egy kis fájdalmat. Ez természetes. Amennyiben a gyógyszer egyáltalán nem csökkenti a fájdalmát, mindenképp szóljon a nővérnek.

Speciális kezelések

A kórházi tartózkodása alatt olyan dolgokat tanítanak Önnek, ami segítségére lesz visszatérni a normál élethez. Megmutatják, hogyan kell mankóval, részlegesen tehermentesítve járni, majd lépcsőzni, hogy tudja izmait minél inkább megtartani. A mozgás könnyítéséhez, ha fájdalma van, kérjen fájdalomcsillapítót a gyógytorna előtt. A gyógytornát egyszerű feladatok megtanulásával kezdik. A vérátáramlást növelő és duzzadást csökkentő módszereket mutatnak. A quadriceps izom (a comb elülső részén lévő „négyfejű” izom) erősítése az alsó végtag erejét növeli. Ez a térd stabilizálást fokozza, segít megvédeni az „új ízületet”.

Újra járni 

A műtét után – akár néhány óra után, esetleg másnap reggel – újra lábra állhat, majd elkezdhet járni. Az intravénás katéter továbbra is benn marad, így a mankózás kicsit bonyolultabb. De aggodalomra semmi ok, a gyógytornász segíteni fog. Megtanítják, hogy amennyiben lehetséges, mekkora súlyt helyezhet az operált végtagjára. Gyakorlással hamarosan képes lesz járókeret vagy mankó segítségével önállóan sétálni.

Tisztítsa a tüdejét

A műtétet követően a tüdőkben nyák/folyadék rakódhat le. A tüdőgyulladás elkerülésére mélyeket sóhajtson és köhögjön, gyógytornászától kérjen „légzőtorna” gyakorlatokat is. 

A felépülés alatt

Akár az otthonában, akár egy rehabilitációs intézetben lábadozik, védenie kell az „új térd”-ét. Rendszeresen végezze a gyógytornászától tanult feladatokat. Az alább leírtak segítik az izom erejének növelését és a mozgásterjedelem javítását. A legtökéletesebb felépülés érdekében kerülje a kockázatos mozdulatokat és jelentkezzen a sebésznél a megbeszélt kontroll vizsgálatokra. Lassan visszatérhet a szokásos aktivitásához. Ne lepődjön meg, ha elsőre új ízületét kissé merevnek érzi.

Erősítés

Az erős combizmok csökkentik a térdre ható erők nagyságát. 

Négyfejű combizom (Quadriceps) erősítés 

  • Hátával dőljön az ágytámlának. Nyújtsa ki az operált térdét maga előtt.
  • Feszítse meg az elülső combizmait, ami a térdkalácsát a combja felé húzza. Majd nyomja térdét lefelé a föld felé.
  • Tartsa így, amíg ötig elszámol. Ismételje, ahányszor a gyógytornász elrendeli.

Mozgásterjedelem növelés

Ezek a feladatok segítenek, hogy a térdét mind könnyebben tudja behajlítani. Gyakorolja térdhajlítást és feszítést úgy, ahogy a gyógytornásszal tanulta.

Ülő helyzetben térdhajlítás

  • Üljön egy székre úgy, hogy egy törülközőt tesz az operált térde alá.
  • Nyújtsa ki a lábát, amennyire csak tudja. Tartsa így, amíg ötig elszámol.
  • Ezt követően hajlítsa be a térdét, amennyire tudja. Tartsa így, amíg ötig elszámol.
  • Ismételje, ahányszor a gyógytornász elrendeli.

Kontrollvizsgálat

A műtét utáni vizsgálatok során a sebész meggyőződik, hogy a térde megfelelően kezd gyógyulni a seb, kicseréli a kötését. A kontroll vizsgálatig ideális esetben nem történik kötözés. Amennyiben a kötés átnedvesedne, akkor sebésze utasításai szerint járjon el. A varratokat leggyakrabban a műtét után 2 héttel veszik ki, amennyiben felszívódó varratokat használtak, akkor is kb. 2 hét után javasolt a sebek ellenőrzése. Víz csak ezt követően érheti a seb területét.

Mikor hívja a kórházat, esetleg értesítse sebészét?

Azonnal forduljon orvoshoz és hívja fel az ügyeletet, esetleg a sebészt, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleli: 

  • a térdfájdalom jelentős, indokolatlan növekedése
  • fájdalom és duzzanat a lábon/vádlinál vagy bárhol az alsó végtagon
  • szokatlan pirosság, melegség, vagy váladékozás a metszés helyén
  • nehézlégzés vagy mellkasi szorítás
  • 38 fok feletti testhőmérséklet

A kockázatos mozdulatok elkerülése a műtét utáni időszakban

Néhány mozdulat túl nagy erőket, feszülést okozhat az ízületben. Ez előidézheti, hogy a szalagrendszer gyengüljön, térde instabilabbá váljon, ezáltal a protézis hamarabb elkopjon. Védje az új ízületét:

  • ne csavarja ki a térdét, ez történhet például, amikor elmozdítja a törzsét anélkül, hogy a lábát mozdítaná
  • ne végezzen nagy megterheléssel járó aktivitást, például futás, ugrálás, versenyszerű gyaloglás vagy kosárlabda

Visszatérés a normál aktivitáshoz

A rehabilitáció fontos része, hogy a sebgyógyulás utántól sétáljon minden nap. Próbáljon minden hét en egy kicsit többet menni, de legyen tudatában annak, hogy egyes napokon kicsit jobban érzi magát, máskor kevésbé. Körülbelül egy hónappal a műtét után ismét vezethet vagy visszatérhet ülő foglalkozásához. Amennyiben nagyobb fizikai megterheléssel járó munkát végez, szükséges lehet 3-4 hónap is, míg újra munkába áll. A teljes térdízületi felszínpótlás egy nagy műtét, ne lepődjön meg, ha néhány hónapot igénybe vesz, hogy igazán jól érezze magát.

Sebészeti összefoglaló

Használja ezt az összefoglalót emlékeztetőül, hogy mit kell tennie műtétet megelőzően és utána. Mindig figyelmeztesse fogorvosát és orvosát, hogy térdízületi protézise van. A fertőzés megelőzése érdekében előfordulhat, hogy antibiotikumot kell szednie egyes orvosi és fogászati beavatkozások előtt. Legalább ilyen fontos, hogy ne hagyja abba a mozgást. Mihamarabb álljon talpra és élvezze a mindennapokat. Elsősorban ezért esett át a beavatkozáson!

Műtét előtt

  • Keresse fel a háziorvosát.
  • Ellenőriztesse fogait és érjenek a fogászati kezelés végére.
  • Szervezze meg, az előírásoknak megfelelő véradást. 
  • Hagyja abba az aspirin vagy ibuprofen szedését XXX nappal a műtét előtt.
  • Hagyja abba az alábbi gyógyszerek szedését: XXX nappal a műtét előtt.

Műtét után

  • Jelentkezzen az első kontroll vizsgálatra XXX nappal a műtétet követően.
  • Tartsa szárazon a sebét varratszedésig.
  • Hívja az orvost, ha egy fertőzés bármilyen tünetét észleli.
  • Folytassa a gyógytorna kezelést. Segít, hogy ismét normálisan tudjon járni.
  • Várjon XXX napot/hetet, mielőtt visszamegy dolgozni.
  • Kerülje az alábbi tevékenységeket: XXX
  • Kövesse a sebész utasításait, hogy mikor ehet és ihat a műtétet megelőzően.