Amennyiben már tudja, hogy a következő hónapokban térdprotézis beültetésre fog sor kerülni, mielőbb keresse fel háziorvosát és fogorvosát előkészítés, szűrés céljából. Halasztható fogászati beavatkozást néhány héten belül biztosan nem érdemes megkezdeni. A jó általános állapot és a fogászati problémák műtét előtti kezelése lerövidíti a műtét utáni lábadozást. Amennyiben dohányzik, próbálja csökkenteni a mértékét vagy abbahagyni.
Ez csökkenti a műtéti kockázatát és gyorsítja a felépülést. Gyulladásos betegségek, vérnyomás és vércukor problémák, bőrsérülések gyakran a műtét halasztását igénylik.
Keresse fel háziorvosát
A háziorvosa segít megbizonyosodni róla, hogy műtétre alkalmas állapotban van. Szükséges elkészíteni egy EKG-t (elektrokardiogramot), mellkasröntgen felvételt és laboratóriumi vizsgálat is szükséges. Az orvossal szükséges megbeszélni az összes egészségügyi problémáját – a cukorbetegséget és a magas vérnyomás betegséget mindenképp be kell állítani műtét előtt.
Szedett gyógyszerek
Nagyon fontos, hogy az előzetes altatóorvosi vizsgálatra írja már össze, esetleg operáló orvosának is sorolja fel az összes Ön által szedett gyógyszert nevét, adja meg mennyiségét (a vény nélkül kapható szereket is). Néhány gyógyszer használatát az érzéstelenítés előtt bizonyos idővel fel kell függeszteni, mert – aszpirin, ibuprofen, véralvadás gátlók – fokozhatják a műtét során a vérzést.
Fogászati kezelés
A műtétet megelőzően mielőbb szükséges a fogászati problémáit rendezni. A folyamatban lévő kezelések végét meg kell várni. Amennyiben ez nem történik meg, a szájban lévő kórokozók a vérárammal az új térdízületbe kerülhetnek és megfertőzik azt. Ez késleltetheti a felépülést. Súlyos esetben akár az újonnan beültetett protézis eltávolítása is szükségessé válhat.
Véradás
A műtét alatti vérveszteség mennyiségétől függően szükség lehet ennek pótlására. A saját vérét is felhasználhatják erre a célra, amennyiben műtétet megelőzően leveszik, így sokkal kisebb kockázata van bármilyen nem kívánt reakciónak. Amennyiben szükséges, a műtéthez vért biztosítanak a vérellátóból. Magyarországon kérhetik Öntől, hogy – bármilyen vércsoportú – családtagja, ismerőse vért adjon a beavatkozását megelőzően, ezt nevezzük „irányított véradásnak”.
Szervezze meg előre a segítséget
Térdprotézis beültetést követően az autóvezetést leghamarabb 4-6 hét után érdemes elkezdeni, leggyakrabban kb. 4 hét részleges tehermentesítést szoktunk javasolni két mankóval. A seb begyógyulása kb. 2 hétbe telik, addig a tisztálkodás is speciális technikát – pl. „lefóliázás”, vízhatlan sebtapasz – igényel. Egy családtag vagy barát segíthet az apróságok beszerzésében és az Ön szállításában. Amennyiben egyedül él, kérjen meg valakit, hogy az első néhány napot töltse Önnél. Amennyiben előre megtervezi, kevesebbet kell aggódnia a felépülés alatt. A műtét utáni időszakot elképzelhető, hogy kb. 3 hétig rehabilitációs kórházban fogja tölteni, amennyiben otthonát választja, akkor családorvosával szervezze meg, hogy jöjjön majd Önhöz „házi betegápolás” keretében gyógytornász, érdeklődjön a „mozgatósín -CPM” bérlési lehetőségekről.
Otthoni felkészülés
Tegye könnyebbé és biztonságosabbá életét a műtétet követő napokra. Csökkentse az otthoni veszélyforrásokat most. Csökkentse a lépcsőzés mennyiségét. Próbálja a következő trükköket alkalmazni:
- Alakítsa ki hálószobáját a földszinten, amennyiben korábban az emeleten aludt. Ha mégis az emeleten maradna, készítsen oda mindent, hogy ne kelljen fel-le mászkálnia az egyes dolgokért.
- Vásároljon be hosszú lejárati idejű és fagyasztott élelmiszerekből. Tárolja ezeket könnyen elérhető magasságban.
- Szedje fel a csúszós szőnyegeket és helyezze el illetve ragassza le az elektromos vezetékeket, nehogy elbotoljon bennük.